Başkan Seçer: "Batıdaki İlçelere Çok Önemli Yatırımlar Yapıyoruz"

Başkan Seçer, “Bizi vatan sevgisi üzerinden eleştirenlerin vatan sevgisi, bizim bu vatana karşı olan aşkımızın zekâtı bile olamaz” dedi.

18 Ekim 2022 Salı, 20:41
Başkan Seçer: "Batıdaki İlçelere Çok Önemli Yatırımlar Yapıyoruz"
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
Konuşmasında kendilerine vatan sevgisi üzerinden laf söylenmesinin abesle iştigal olduğunu ve vatan sevgilerini sorgulamanın kimsenin haddi olmadığını kaydeden Başkan Seçer, “Bizi vatan sevgisi üzerinden eleştirenlerin vatan sevgisi, bizim bu vatana karşı olan aşkımızın zekâtı bile olamaz” dedi.
Ayrımcılık hastalığından kendilerini uzak tuttuklarını belirten Başkan Seçer, “Biz belediyeden siyasi, mezhepsel, bölgesel, sosyal ayrımcılığı söküp attık. Çünkü biz ayrımcılığı, bırakın hukuki boyutunu, bir insanlık suçu olarak görüyoruz” diye konuştu.
Başkan Seçer, “Her türlü meselemizi halledebiliriz. Ancak siyasi kaygılarla, siyasi ikbal uğruna, cebini düşünen insanların oyununa gelirsek, halkın dini duygularını, milliyetini, milli duygularını kaşıyanların esiri olursak, biz yanlış yola sapmış oluruz” ifadesini kullandı.
Görevi devraldığında belediyenin 3 milyar lira borcu, 3 milyar lira da geliri olduğunu hatırlatan Başkan Seçer, “2023 yılı Ocak ayında ise belediye bütçemiz 15 milyar lira, borcumuz ise 3,5 milyar lira. Ne yaptığını bilen, mali disiplini güçlü olan bir belediyeyiz” dedi.
Başkan Seçer muhtarlara seslenerek, “Dosthane, Halkkart, Kurs Merkezleri, Öğrenci Yurt Binaları, Mahalle Mutfakları, Evde Bakım gibi hizmetlerimizden faydalanmak isteyenlere yol gösterin” dedi.
MERSİN/(FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜLÜ)
Batıdaki ilçelerin muhtarlarıyla yaptığı toplantıdaki konuşmasında, bu tarz toplantıların muhtarların kendilerini hatırlatması, yaşadıkları güçlükleri, mahallelerindeki sorunları dile getirmeleri açısından çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Hepimizin ortak bir amacı var, o da Mersin halkına hizmet etmek. Allah hiçbir siyasetçiyi sokağa çıkamayacak duruma getirmesin. Biz de onurumuzla, şerefimizle bu bayrak altında, liderimiz Atatürk’ün çizdiği doğrultuda halkımıza hizmet ediyoruz ve edeceğiz” dedi. Bazı kimselerin, kendilerine vatan sevgisi üzerinden laf söylemesinin abesle iştigal olduğunu ve vatan sevgilerini sorgulamanın kimsenin haddi olmadığını kaydeden Başkan Seçer, “Bizi vatan sevgisi üzerinden eleştirenlerin vatan sevgisi, bizim bu vatana karşı olan aşkımızın zekâtı bile olamaz. Kimse bu ülkeyi, bir başkasından daha fazla sevmiyor. Biz ülkemizi, vatanımızı çok seviyoruz” diye konuştu.
Seçer: “Ayrımcılığı, bir insanlık suçu olarak görüyoruz”
Hukukun olmadığı yerde ne adaletten, ne eşitlikten, ne de demokrasiden söz edilemeyeceğini vurgulayan Başkan Seçer, demokratik toplumların olmazsa olmazlarının en başında hukukun geldiğini ifade etti. Ayrımcılık hastalığından da kendilerini uzak tuttuklarını belirten Başkan Seçer, “Biz belediyeden siyasi, mezhepsel, bölgesel, sosyal ayrımcılığı söktük attık. Çünkü biz ayrımcılığı; bırakın hukuki boyutunu, bir insanlık suçu olarak görüyoruz. Mesela belediyelere karşı, hükümetin bazı konularda yaptığı ayrımcılığı yanlış buluyor ve her ortamda tenkit ediyorum” ifadelerini kullandı. Eksik hizmetlerin tamamlanabileceğini, maddi hataların düzeltilebileceğini kaydeden Başkan Seçer, “Ancak kardeşliğimize halel gelirse, nifak sokulmasına müsaade edersek, siyasi kaygılarla, siyasi ikbal uğruna, etrafını düşünen, cebini düşünen insanların oyununa gelirsek, halkın dini duygularını, milliyetini, milli duygularını kaşıyanların esiri olursak, biz yanlış yola sapmış oluruz” dedi.
“1 liralık işi 10 liraya yaptırmayan bir belediyeyiz”
3,5 yıllık süre içinde belediyede mali disiplini sağladıklarını; projelerin gerçekleşme oranının 2020 yılında yüzde 96, 2021’de yüzde 94 olduğunun altını çizen Başkan Seçer, yine 2021 yılında Türkiye’de bir rekor kırarak bütçe harcamasını yüzde 99,7 olarak tutturduklarını belirterek, “Bu sonuç, mali açıdan çok disiplinli bir belediye olduğumuzun, 1 liralık işi 10 liraya yaptırmayan bir belediye olduğumuzun göstergesidir” ifadesini kullandı. Görevi devraldığında belediyenin 3 milyar lira borcu, 3 milyar lira da geliri olduğunu hatırlatan Başkan Seçer, “2023 yılı Ocak ayında ise belediye bütçemiz 15 milyar lira, borcumuz ise 3,5 milyar lira olacak. Yani gelirimiz, borcumuzun 5 katı. Bu kadar güçlü, ne yaptığını bilen, mali disiplini olan bir belediyeyiz” diye konuştu.
Bütçede önemli bir payı asfaltlama çalışmalarının aldığını söyleyen Başkan Seçer, kent genelinde her noktada kaliteli asfalt kullandıklarını ifade ederek, 5 yıllık süreyi tamamladıklarında 2 milyon 852 bin ton asfalt kullanmayı planladıklarını belirtti.
“Bu belediyenin önü tıkanmazsa, işler tıkır tıkır yürür”
En çok tahsisler konusunda engellemelerle karşılaştıklarını kaydeden Başkan Seçer, özellikle nükleer santral inşaatı ile birlikte artan nüfustan dolayı, Büyükeceli bölgesinde kanalizasyon ve atıksu konusunda kapasite sorunu yaşandığının farkında olduğunu ve paket arıtma yapmak istediklerini, ancak bu projelerinin de halen imzada beklediğini belirtti.
Konuşmasında ilçelerde yapılan ve yapılacak olan hizmetler hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, Anamur Otogarı’nın çok gereksiz bir proje olduğunu belirterek “Günlük 8 arabanın girdiği Anamur Otogarı en büyük israf. Birimleri oraya topluyoruz. MESKİ’nin eski yerini çok güzel bir kültür merkezi yapacağız” şeklinde konuştu. Erdemli ilçesinde de otogar sorunu olduğunu ve artık yılan hikâyesine döndüğünü kaydeden Başkan Seçer, “Milli Emlak’ın bir yeri var bizim arazinin üzerinde, onun tahsisini bekliyoruz” dedi.
Gülnar merkezde prestij caddesi için mimarların çalıştığını dile getiren Başkan Seçer, Silifke’de Kent Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin bitirilerek faaliyete geçtiğini hatırlattı. Mut’ta DSİ’ye ait derenin rekreasyon projesinin ve ihalesinin bittiğini söyleyen Başkan Seçer, Bozyazı’da da Sosyal Yaşam Merkezi, kreşlerin olduğu, düğünlerin ya da toplantıların yapıldığı salonun olacağı müjdesini verdi.

“Belediyeler direkt insana dokunan görevlerini unutmamalı”

Konuşmasının devamında belediyelerin yol, su gibi temel kamu görevlerinin yanı sıra, direkt insana dokunan görevleri olduğunu da ifade eden Başkan Seçer muhtarlara, “Alo 185 ve TEKSİN hizmetlerimizi mutlaka kullanın ve kullandırın. Dosthane, Halkkart, Kurs Merkezleri, Öğrenci Yurt Binaları, Mahalle Mutfakları, Evde Bakım gibi hizmetlerimizden faydalanmak isteyenlere de yol gösterin” dedi.
Bölgenin önemli konularından birisinin de vahşi çöp depolama olduğunu aktaran Başkan Seçer şunları kaydetti: “Hiçbir çöp arabasının üzerinde Büyükşehir yazdığını gördünüz mü? İlçe belediyesi toparlar, getirir bize teslim eder. Bakın Aydıncık’ın çöpü Gilindire Mağarası yolunda bir yere vahşi depolanıyordu. Şimdi işbirliği yaptık, orayı da rehabilite ettik. Dedim ki bu olmaz. Anamur’un çöpü ormanlara vahşi depolanıyordu öyle miydi? Öyleydi. Şimdi bir kilo vahşi depolama var mı? ‘Bu olmaz’ dedim, biz çevreyi katlediyoruz. Bunun parasını belediye ödüyor, çevre kirlenmesin diye yapıyoruz bunları. Yani işbirliği olunca her şey olur. Mersin temiz bir kent diye bilinsin diye biz uğraşıyoruz. Bu önemli bir konu olduğu için dikkatinize sunmak istedim. İlçe belediyelerinin çöp konusunda çalışmalarına destek oluyoruz. Vahşi depolamayı Mersin genelinde bizim dönemimizde bitirdik. Deniz kirliliği bir başka önemli konu. Siteler Çevre Bakanlığınca takip ediliyor. Anamur, Aydıncık, Erdemli, Silifke; bu bölgeler sahil ilçelerimiz. Siteler kendi arıtmasını kurmak zorunda. Çevre Bakanlığı online onları izler. Çevre Bakanlığı görevinde ihmal mi yapıyor, gözden mi kaçırıyor bilemem ama biliyoruz ki siteler atıklarını yani kanalizasyonlarını arıtmadan denize deşarj yapıyor, derelere deşarj yapıyor. Ondan sonra insanlar, turistler, yerli turist, yabancı turist, bölge insanı denizden pislik akıyor diye koku geliyor diye bizlere şikayet ediyor, muhtarlara şikayet ediyor. Bunları siz de sık sık dile getirin. Kaymakamlık toplantılarında, valilik toplantılarında her kurum görevini yapsın. Biz de yapalım biz eksik kalmayalım. Ama kardeşim aklına gelen Büyükşehir, aklına gelen Büyükşehir. Deniz kirliliği Büyükşehir, sahil kirliliği Büyükşehir, çöpler toplanmadı Büyükşehir. Haksızlık, hukuksuzluk, aynı zamanda hukukta böyle bir şey yok.
Her sorunun temelinde Büyükşehiri aramak da yanlış” diye konuştu.

“Tarıma ve Hayvancılığa büyük destek veriyoruz”
Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma ve hayvancılığa verdiği desteklerden de bahseden Başkan Seçer, “Üreticiye sağladığımız ekip, ekipman, fide, fidan, sulama borularının yanında, son 3 yılda 75 milyon lira da direkt destek sağladık” ifadesini kullandı. İkinci bölgenin maalesef orman yangınlarının sık yaşandığı bir yer olduğunu belirten Başkan Seçer, “Orman yangınları, Orman Bakanlığı’nın sorumluluğunda olmasına rağmen, böyle bir yangın meydana geldiğinde, tüm gücümüzle bölgeye biz de gidiyoruz. Şu anda bu bölgeye, hareket kabiliyeti yüksek 20 adet itfaiye aracını gönderdik” diye konuştu.
MESKİ’nin 3,5 yılda kendini çok geliştirdiğinden ve SCADA sistemine bağlı DMA noktaları ile tüm kentin içme suyunu kontrol edeceklerinden bahseden Başkan Seçer, MESKİ’ye teknolojik anlamda çok önemli yatırımlar yaptıklarını kaydetti.
Konuşmasının sonunda, hamasetle siyaset döneminin bitmesinin gerektiğini vurgulayan Başkan Seçer, “Mutlaka bu ülkeye kötülük düşünenler olabilir. Fakat bu ülkenin bütün insanlarına bunu şamil kılmak, bunun üzerinden siyaset yapmak, ülkeye selamet getirmez. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz. Herkesin inancına, hayat görüşüne saygılıyız. Bizim için gerisi lafı güzaftır” diye konuştu.
Ferat Aktan: “Büyükşehir’le ortak ve uyumlu çalışıyoruz”
Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan, Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu bir şekilde çalıştıklarını ifade etti. Ortak amacın hizmet olduğuna vurgu yapan Aktan, “Gerek Büyükşehir, gerek ilçe belediyeleri koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Bunun partisi falan olmaz, amaç hizmet üretmektir. Birlik ve beraberlik içinde çalıştığımız sürece, en güzel hizmetleri sunarız. Biz ilçe belediyesi olarak Büyükşehir Belediyemizle ortak ve uyumlu bir şekilde çalışıyoruz” dedi.
Muhtarlardan Başkan Seçer’e teşekkür
Gülnar Muhtarlar Dernek Başkanı Murat Çalık, Erdemli Muhtarlar Dernek Başkanı Ömer Keklik, Silifke Muhtarlar Dernek Başkanı Murat Temur ve Anamur Muhtarlar Dernek Başkanı Mehmet Sarı da, Başkan Seçer’e hizmetleri ve düzenlenen Muhtarlar Günü programı dolayısıyla teşekkürlerini ilettiler.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Duyurdu: "Havalimanımız 10 Ağustos’ta Sayın Cumhurbaşkanımız Tarafından Hizmete Açılacak"
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın Eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi, Gül Çocuk Evinde Düzenlenen "Aşure Günü" Etkinliğine Katıldı
Uzun Yıllar Sonra Mersin Tarsus'ta Geleneksel Köyler Arası Futbol Turnuvası Başlıyor
Duvar Boyama Etkinliği İle Çocuklar Mersin'de RengÂrenk ve Eğlenceli Bir Gün Geçirdi
Mersin Büyükşehir Voleybol Kursu İle Minikler Hem Spor Yapıyor Hem Sosyalleşiyor
Erdem Karadağ ve Hayri Erdoğan'dan Borsaya Ziyaret
Trafo Yangını Sonrası Güneykent Mahallesi Sokakta!
Mersin Akdeniz Yeni Mahalle'de İşyeri Yangını Korkuttu
Başkan Vahap Seçer’den "Ana Konteyner Limanı" Açıklaması
Mersin’in Silifke İlçesinde Yangın: 3 Ev Kül Oldu

Mersin Haber ,Mersin