Başkan Seçer, Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi’nin Kuruluşunun 170. Ve Barış Günü’nün 3. Yılı Kutlamasına Katıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi’nin kuruluşunun 170. ve Barış Günü’nün 3. yılı dolayısıyla düzenlenen kutlama programına katıldı.

26 Aralık 2023 Salı, 18:06
Başkan Seçer, Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi’nin Kuruluşunun 170. Ve Barış Günü’nün 3. Yılı Kutlamasına Katıldı
-

Tüm şehitlere rahmet ve ülkemize baş sağlığı dileyen Başkan Seçer, hem Türkiye’de hem de dünyanın değişik coğrafyalarında akan kanın durması için dua ettiğini söyledi.
 
Mersin’in çok özel bir coğrafya olduğunu ve farklı kültürlerin yaşadığını aktaran Seçer, böyle bir kentte Büyükşehir Belediye Başkanı olmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirerek, “Çünkü bu işi kalbimle yapıyorum. 5 yıllık Büyükşehir Belediye başkanlığı görev sürem içerisinde Anamur’dan Tarsus’a kadar hep bu anlayışla hareket edip, herkesi kucakladım” diye konuştu.
 
Çalışmalarında farklı inançlara mensup din görevlilerinin referans gösterdiği ‘Doğru, dürüst, insanları ayırmadan, üzmeden, zorlamadan’ ilkelerini uygulamaya çalıştığını aktaran Seçer, “Çünkü burası Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Bugüne kadar olduğu gibi, Mersin’de Belediye Başkanlığı yaptığım süre içerisinde bu kentin şehremini olarak bu anlayışla kentime hizmet etmeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.
 
Seçer “Noel’inizi kutluyorum. Hangi dinden olursak olalım, farklı dillerde dua edelim, farklı kitaplardan alıntılar yapalım ama hedefimiz ortak olsun; dünya barışı ve dünya kardeşliği” dedi.
 
MERSİN / (FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜLÜ)
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi’nin kuruluşunun 170. ve Barış Günü’nün 3. yılı dolayısıyla düzenlenen kutlama programına katıldı.
 
Programa; Başkan Seçer’in yanı sıra, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hakan Sefa Çakır, Mersin Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi Baş Rahibi Roshan Cordeiro, Mersin Rum Ortodoks Kilisesi Pederi İspir Coşkun Teymur, Anadolu Havarisel Episkopos Vekili Pederantuan Ilgıt, Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, Türkiye Alevi İslam Ehlibeyt İnanç Meclisi İcra Kurulu Başkanı Ahmet Özuğurlu, Akbelen Şehir Mezarlığı İmamı Fatih Nevruz, Mersin Mevlana Derneği Temsilcisi Hayri Koyuncu ve Hristiyan cemaati katıldı.
 
Kutsal Ayin ile başlayan program, kilisenin tarihçesi ve ardından konuşmalar ile devam etti.
 
Seçer: “Ülkemizde ve dünyada akan kanların durması için dua ediyoruz”
Konuşmasına tüm şehitlere rahmet ve ülkemize baş sağlığı dileyerek başlayan Başkan Vahap Seçer, hem Türkiye’de hem de dünyanın değişik coğrafyalarında akan kanın durması için dua ettiğini söyledi.
 
Din adamlarının yaptıkları konuşmalarda mensubu bulundukları inancın kitapları veya öğretilerinden yararlandıklarını belirten Başkan Seçer, gerek Hıristiyan dünyasının din adamlarının gerekse İslam âleminin farklı mezhep ve inanç gruplarının önderlerinin yaptıkları konuşmalarda işaret ettikleri noktaların ortak oluşuna dikkat çekti. Seçer, “Zaten mesele bunun hayatta uygulanabilir olmasıdır. Başta din adamlarının kendileri, dini referans alarak insanlığı istismar etmemeli. Siyasetçiler dini istismar ederek siyasi ikbal sağlamamalı. İnsanların duygularını; din, milliyetçilik ve başka hassasiyetler ile istismar etmemeli. Mesele uygulamada, tanımlamalarda, dileklerde ya da insanlığa buyrulan emirlerde değildir” dedi.
 
“Bu işi kalbimle yapıyorum”
Mersin’in çok özel bir coğrafya olduğunu ve farklı kültürlerin yaşadığını aktaran Seçer, böyle bir kentte Büyükşehir Belediye Başkanı olmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirerek, “Böyle bir coğrafyada yönetici olmak ilk bakışta zor gibi görünebilir. Farklı kültürler, farklı anlayışlar, bunun birleşmesi, bir potada erimesi farklı bir zenginlik. Mersin’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaparken bu anlamda hiç zorlandığımı söyleyemem. Çünkü bu işi kalbimle yapıyorum. Şu anda sizlere hitap ettiğim her kelime kalbimden çıkan kelimelerdir. 5 yıllık Büyükşehir Belediye başkanlığı görev sürem içerisinde Anamur’dan Tarsus’a kadar hep bu anlayışla hareket edip, herkesi kucakladım” diye konuştu.
 
“Bu ülkede din ve vicdan hürriyeti vardır ve anayasal teminat altındadır”
Çalışmalarında farklı inançlara mensup din görevlilerinin referans gösterdiği ‘Doğru, dürüst, insanları ayırmadan, üzmeden, zorlamadan’ ilkelerini uygulamaya çalıştığını aktaran Seçer, “Çünkü burası Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Biz buradaki yaşam güvencemizi Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’ndan alırız. Bu ülkede din ve vicdan hürriyeti vardır ve anayasal teminat altındadır. Bir diğerinin inancına bir diğeri müdahale edemez. Herkes aynı görüşte, inançta, düşüncede ve ideolojik yapıda olmak zorunda değil. Katılır ya da katılmaz ancak empati yaparak davranırsa hiçbir sorun kalmaz. Bugüne kadar olduğu gibi, Mersin’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığım süre içerisinde, bu kentin şehremini olarak bu anlayışla kentime hizmet etmeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.
 
Seçer konuşmasını “Noel’inizi kutluyorum. Hangi dinden olursak olalım, farklı dillerde dua edelim, farklı kitaplardan alıntılar yapalım ama hedefimiz ortak olsun; dünya barışı ve dünya kardeşliği” diyerek tamamladı.
 
Cordeiro: “Barış, hoşgörü ve anlayış toplumumuzun temel değerleridir”
Mersin Latin Katolik Kilisesi Baş Rahibi Roshan Cordeiro ise programın barışın ve hoş görünün uygulanması adına büyük bir anlam taşıdığını ifade etti. Cordeiro, “Barış, hoşgörü ve anlayış toplumumuzun temel değerleridir. Bu değerleri canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin sorumluluğudur” dedi.  Etkinliğin, toplumda derin bir etki yaratacağını ve dayanışmayı daha da artıracağını aktaran Cordeiro, “Hep birlikte daha barış dolu bir dünyanın inşasına katkıda bulunmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
Teymur: “Coğrafyamızdaki büyük acıların bir an önce son bulmasını diliyorum”
Mersin Rum Ortodoks Kilisesi Pederi İspir Coşkun Teymur da, “Coğrafyamızda yaşanan büyük acıların bir an önce son bulmasını diliyorum. Şehitlerimize Yüce Rabbimizden rahmet, ulusumuza başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi.
 
Konuşmaların ardından Aziz Fransua’nın duası yapıldı. Daha sonra barışın, sevginin ve hoşgörünün Mersin’den tüm dünyaya yayılması için gökyüzüne güvercinler bırakıldı. Programın kokteyl bölümünde ise Mersin Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi Baş Rahibi Roshan Cordeiro, kilisenin bakım, tadilat gibi ihtiyaçlarında yanlarında olan Başkan Seçer’e destekleri ve hizmetleri için teşekkür etti. Program, yemek ikramı ve pasta kesiminin ardından sona erdi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Tren Seferlerinin Durdurulması Kararı Üzerine, Mersin Büyükşehir Devreye Girdi: Tarsus-Mersin Arasında Seferler Artırıldı
Başkan Seçer, Sözcü Tv’de Başkent Kulisleri’ne Konuk Oldu Mersinlilere Çağrı Yaptı; “Beni Denetleyin”
Tarsus Ticaret Borsası Personelleri, Hizmet İçi Eğitimleri Çerçevesinde İsg Uzmanı Kıymet Uguz Tarafından ‘Temel İş Sağlığı Ve Güvenliği” Konusunda Eğitimi Aldı
Tarsus İlçe İnsan Hakları Kurulu üyeleri Türk Polis Teşkilatı'nın Kuruluş Yıl Dönümü Kutladı
Mersin’de Çocuklar İçin 23 Nisan’ın Ruhuna Yaraşır Bir Festival: 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali
Toplu Taşıma Kooperatifleri İle Bir Toplantı Gerçekleştiren Büyükşehir Zabıta Dairesi Başkanlığı, Yaz Sezonunda Vatandaş Odaklı Hizmet Anlayışını Ön Planda Tutma Hedeflerini Ele Aldı
Mersin-Tarsus-Yenice Tren Seferleri 22 Nisan Günü Kapanıyor, TOK Otobüsleri Kooperatifi’nden Ek Sefer Açıklaması
Tarsus Belediye Başkanı Ali Boltaç, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i Ağırladı
Başkan Seçer, İlçe Belediye Başkanları Ve Büyükşehir Belediye Meclisi Üyeleri İle Bir Araya Geldi
MESKİ, Pamukluk İçme Suyu Arıtma Tesisi Projesi’nde Önemli Bir Aşama Daha Kaydetti

Mersin Haber ,Mersin