Başkan Kılınç’tan Evsel Katı Atık Toplama Bedeli Açıklaması

Son günlerde belediyeye sıklıkla yapılan başvurular ve kamuoyunun gündeminde yer edinen “Anamur Belediyesi Evsel Atık Toplama Payı” ile ilgili Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç konuya açıklık getirdi.

07 Nisan 2021 Çarşamba, 20:59
Başkan Kılınç’tan Evsel Katı Atık Toplama Bedeli Açıklaması
-

Mersin Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan MESKİ tarafından Anamur’da yapılan faturalandırma işlemlerinde su faturalarında “Anamur Belediyesi Evsel Atık Toplama Payı” bölümü açıldığı bilgisini veren Başkan Hidayet Kılınç, belediyenin adı anılarak evsel katı atık toplama bedeli alındığı tespit edildiğini, MESKİ tarafından yapılan bu uygulama ile hem vatandaşın kafasının karıştırıldığını hem de Anamur Belediyesi ile Anamurlu hemşehrilerin karşı karşıya getirildiğini belirtti.
 
Bahse konu Evsel Katı Atık Toplama Bedelinin hangi usul ve esaslara göre toplanması gerektiğinin ilgili kanun maddelerince belirlendiğini ifade eden Kılınç açıklamasına şöyle devam etti; “2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun 11. Maddesinde “Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler evsel katı atık bertaraf tesislerini kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmekle yükümlüdür. Bu hizmetten yararlanan ve/veya yararlanacaklar, sorumlu yönetimlerin yapacağı yatırım, işletme, bakım, onarım ve ıslah harcamalarına katılmakla yükümlüdür. Bu hizmetten yararlananlardan, Belediye Meclisince belirlenecek tarifeye göre katı atık toplama, taşıma ve bertaraf ücreti alınır. Bu fıkra uyarınca tahsil edilen ücretler, katı atıkla ilgili hizmetler dışında kullanılamaz” denilmektedir. Ayrıca, 27.10.2010 tarih 27742 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Atık su Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin faturalandırma başlıklı 22-(1) maddesinde atık su ve evsel katı atık hizmetlerine ait ücretlendirme, yapılan hizmetin karşılığı olarak müstakilen düzenli aralıklarla su faturaları üzerinden yapılır” denilmektedir. İlgili kanun hükümleri ve genelgeler doğrultusunda evsel katı atık bedelleri mart ayından itibaren su faturaları aracılığı ile MESKİ tarafından tahsil edilmektedir.”
 
MESKİ’nin yaptığı açıklama ile su faturalarında oluşan ücret farkının kendilerinden kaynaklanmadığını, bahse konu ücretlerin ilçe belediyelerine aktarılacağını duyurduğunu belirten Kılınç, ancak Anamur Belediye Başkanlığı’na şu ana kadar herhangi bir ödeme yapılmadığını ve bu ödemenin yapılıp yapılmayacağın da belli olmadığını kamuoyuyla paylaştı.
 
İlgili kanun hükümleri ve genelgelerle evsel katı atık bedellerinin tahsilat şekli ve gerekçesinin açıkça belirtildiği halde, MESKİ ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin su faturaları üzerinde yaptığı değişiklik ve açıklamalar ile sorumluluğu üzerlerinden atmak ve ilçe belediyeleri ile vatandaşı karşı karşıya getirmek üzere maksatlı olarak çarpıtıldığını ve bilerek yanlış yönlendirildiğini aktaran Başkan Kılınç; “Kaldı ki Anamur Belediye Başkanlığı’nın hiçbir vatandaşından evsel katı atık bedeli ile ilgili bir talebi ya da beklentisi yoktur. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ'nin kanunla mecburi hale getirilmiş olan bir uygulamayı sanki İlçe belediyeleri keyfi olarak istiyormuş gibi kamuoyuna aktarmasının ve su faturaları üzerinde yapılan uygulamaların Anamur Belediye Başkanlığı tarafından kabul edilebilir bir tarafı yoktur” dedi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
AK Parti Tarsus İlçe Başkanı Hasan Podak’tan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Milletvekili Ali Mahir Başarır’a Sert Tepki
Mersin’in Erdemli İlçesinde Avokado Çalan Hırsızlar Kaçarken Köpeğe Çarptı
Mersin’in Silifke İlçesinde Motosiklet Hırsızları Yakalandı! 2’si Çocuk 6 Kişi Gözaltında
Mersin’in Anamur İlçesinde Orman Yangını Çıktı! Ekiplerin Seferber Olduğu Yangın Kontrol Altına Alındı
Başkan Seçer, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nde Gülnar’da Muhtarlarla Buluştu
Kundaklama Anı Saniye Saniye Kayda Geçti!
Mersin Nöbetçi Eczaneler 20 Ekim 2021 Çarşamba
Mersin Gümrükte Eş Zamanlı Operasyonda 9 Şüpheli Gözaltına Alındı
Kilis Elektrik Kesintisi 20 Ekim Çarşamba
Sevilen İsim Dr. Mehmet Yunus Seven’den Sosyal Projeye Destek!

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti