Başka Sürülere Çobanlık Yaparken Kendi Sürülerinin Sahibi Oldular, Üretici Mersin Büyükşehir Sayesinde Doğduğu Yerde Doymaya Başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda yaşayan ve geçimini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlara destek olmak amacıyla başlattığı ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’, 4. yılını tamamladı.

05 Ocak 2024 Cuma, 17:46
Başka Sürülere Çobanlık Yaparken Kendi Sürülerinin Sahibi Oldular, Üretici Mersin Büyükşehir Sayesinde Doğduğu Yerde Doymaya Başladı
-

4 yılda 240 üreticiye binlerce küçükbaş hayvan dağıtan Büyükşehir Belediyesi, 5. yılda dağıtacağı 1500 hayvanın tamamını, daha önce üreticilere verdiği hayvanların kuzularından temin edecek. Bu sayede projenin sürdürülebilir olması sağlanırken, üreticilerin diğer üreticilerin kalkınmasına vesile olması sağlanıyor.
  
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yıl önce başlattığı ve ailelerin doğduğu yerde doymasını sağlayan ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’, 4. yılını tamamladı. 4 yılda 240 yetiştiriciye binlerce küçükbaş hayvan veren Büyükşehir Belediyesi; projenin 3. yılında 556, 4. yılında ise 1212 küçükbaş hayvanı, daha önce destek verdiği üreticilerden temin etti. Projenin 5. yılında ise üreticiye dağıtılacak 1500 hayvanın tamamı, yine üreticilere verilen hayvanların kuzuları alınarak projenin sürekliliği sağlanacak.
 
İki ailenin de sürüsü Büyükşehir sayesinde oldu
Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hayata geçirilen ve 4. yılını tamamlayan proje sayesinde, binlerce küçükbaş hayvan 240 üreticiye ulaştı. İlçe ilçe yapılan dağıtımlar sayesinde ailelerin geçinmesi sağlanırken, hayvan popülasyonunun artmasına da katkı sunuluyor. Küçükbaş hayvanlarla birlikte yem ve aşı desteği de sunan Büyükşehir Belediyesi’nin bu projesi sayesinde, yüzlerce aile köyünü ve hayvancılığı terk etmekten vazgeçti. Gün geçtikçe artan girdi maliyetleri, üreticileri zor duruma sokup hayvancılığı bırakmaya zorlarken, Büyükşehir Belediyesi’nin bu projesi kırsalda yaşayan ailelerin imdadına yetişti.
 
O ailelerden biri Nacarlı Mahallesi’nde yaşayan Zıvdır ailesiyken, diğeri de Tarsus’un Yeşiltepe Mahallesi’nde yaşayan Erdem ailesi oldu. 2 aile de başkalarının hayvanlarına bakarak geçimini sağlıyordu. Şimdiyse her 2 ailenin, Büyükşehir sayesinde kendi sürüsü oldu. Aldıkların hayvanların yavrularını vererek hem projenin sürmesini, hem de başka ailelerin sürülerini kurmasına destek olan üreticiler, vesile olmaktan son derece mutlu.
 
Bebek: “Projemizin 4. yılını tamamladık”
Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda görevli Ziraat Mühendisi Dr. Dilek Tüney Bebek, ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinin 4. yılını tamamladıklarını söyleyerek, “Projemiz kapsamında 3. yılda 556 baş, dördüncü yılda 1212 baş damızlık hayvanı, kendi yetiştiricilerimizin ürettiği damızlıklardan temin ettik. Projemizin 5. yılında dağıtacağımız 1500 hayvanın tamamını ise, kendi yetiştiricilerimizin ürettiği damızlık hayvanlardan toplamayı planlıyoruz” dedi.
 
Zıvdır: “Önceden başkasının hayvanlarına bakıyorduk, şimdi kendi hayvanlarımıza bakıyoruz”
Nacarlı Mahallesi’nde yaşayan ve Büyükşehir’in küçükbaş hayvan desteğinden faydalanan Zeynep Zıvdır, 3 yıldır hayvanlarına sevgiyle bakıyor. Büyükşehir’den hayvanları almadan önce, başkalarının koyunlarına bakarak geçimlerini sağladıklarını belirten Zıvdır, “Durumumuz yoktu. Eşimi işten çıkarmışlardı. İş bulamadı, sonra birinin yanında çobanlığa başladı. Büyükşehir Belediyemizin bu projesini duyunca biz de alalım dedik. Önceden başkasının hayvanlarına bakıyorduk, şimdi kendi hayvanlarımıza bakmaya başladık” diye konuştu.
 
Zıvdır, koyun ve keçileriyle geçen bir gününü anlatarak, “Sabahları kalkıyor ve hayvanları yayıltmaya götürüyoruz. Sonra dönüp yavrularla ilgileniyoruz. Yemliyoruz, sularını veriyoruz” ifadelerini kullandı. Geçimlerini bu hayvanlar sayesinde sağladıklarını kaydeden Zıvdır, “Sütünden, peynirinden kazancımız oluyor. Kurbanlıklar oluyor. Yavrulardan 10 tanesini Büyükşehir Belediyemize verdik. İkinci kez yavruladılar. Onları da vereceğiz” dedi.
 
Ender: “Kuzularımız büyüyor, yetiştiriyoruz”
Tarsus’un Yeşiltepe Mahallesi’nde oturan Kübra Ender de Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği bir diğer yetiştirici. Eşiyle birlikte 2 çocuğuna ve ‘çocuğum gibi oldular’ dediği koyunlarına bakan Ender, tüm gününü onlarla geçiriyor. Kübra Hanım, projede ilk hayvan alan üreticilerden. Daha önce başkasına ait koyunlara baktıklarını söyleyen Ender, “Önce de koyun bakıyorduk, ama bizim değildi. Eşim başkasının koyunlarına bakıyordu. Geçimimizi o şekilde sağlıyorduk.  Şu an yine koyunculuğa devam ediyoruz. 4 yıl önce 25 tane koyun aldık. İlk sene 10, ikinci sene 10, üçüncü sene 5 tane olmak üzere toplamda 25 koyunu vereceğiz Büyükşehir Belediyemize. Kuzularımız büyüyor, yetiştiriyoruz. Kışın doğuran hayvanlar yazın büyüyor. Onları satıyor ve geçimimizi sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“Büyükşehir Belediyesi sayesinde sürümüz büyüdü”
Proje kapsamında doğan yavruların bir kısmını veren Ender, “İnsan koyunlarıyla duygusal bağ kuruyor. Yetiştirip satmak biraz zor geliyor. Verince üzülüyoruz” diye konuştu. “Biz bu sürüye ailece bakıyoruz” diyen Kübra Ender, “Eşim koyunları gütmeye gittikten sonra, ben buradaki işlere bakıyorum. Hayvanların suyu, yemi, yoncasını veriyorum. Bunlar çocuklarımıza geçim kaynağı. Benim kızım Meryem koyunları çok seviyor. Onlara isim takıyor. Aralarından çıkmak istemiyor” dedi.
 
Sahip olduklarını Büyükşehir Belediyesi’ne borçlu olduklarını belirten Ender, “Belediye, verdiği koyun, yem ve aşılarla bizi kalkındırdı. Daha bir rahatladık, masrafımız azaldı. Büyükşehir Belediyesi sayesinde sürümüz büyüdü. Kendi sürümüzün sahibi olduk. Büyükşehir Belediyesi sayesinde çiftlik sahibi olduk. Büyüyoruz, kalkınıyoruz” dedi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Meteoroloji’den Aşırı Sıcak ve Toz Taşınımı Uyarısı, 23 Nisan Salı Gününden Sonra Kavrulacağız
Mersin’in Tarsus ve Yenişehir İlçelerinde Meydana Gelen İki Ayrı Kazada 3 Kişi Hayatını Kaybetti, 6 Kişi Yaralandı
Mersin Büyükşehir’in Çocuk Gelişim Merkezlerinde ‘23 Nisan’ Coşkuyla Kutlandı
Yenişehir Barbaros İlkokulu Öğrencilerinden Seçer’e Ziyaret, Başkan Seçer, 23 Nisan Dolayısıyla Çocuklarla Bir Araya Geldi
23 Nisan Dolayısıyla Mersin’e Gelen Romanyalı Çocuklar, Danslarıyla Büyüledi
MSK’nın Süper Lig Yolu Galibiyetlerle Dolu, Çayırova’yı 79-67 Yendi
Mersin Büyükşehir Ve Tarsus Belediyesi Ekiplerinden Ortak Cadde Yıkama Çalışması
23 Nisan Coşkusu 7’den 70’e Büyük Bir Heyecan Ve Coşkuyla Sürüyor, Uluslararası Çocuk Festivali’nde Mersin’in Dört Bir Yanından Çocuk Sesleri Yükseldi
Başkan Seçer, ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın Son Gününde Seçim Başarısının Formülünü Anlattı
Mersin Büyükşehir’in 1. Uluslararası Çocuk Festivali Tüm Coşkusuyla Başladı

Mersin Haber ,Mersin