Akdeniz’de Değişim ve Dönüşüm Rüzgarı

Şevket Sümer Mahallesi; yenilenmiş, modern bir pazara ve her yönüyle estetik bir caddeye kavuşuyor

04 Kasım 2019 Pazartesi, 14:09
Akdeniz’de Değişim ve Dönüşüm Rüzgarı
-

Akdeniz Belediyesi’nin; Şevket Sümer Mahallesi’ne yeni ve modern bir pazar yeri ile her yönüyle estetik zenginlik ve görselliğe sahip bir cadde kazandıracak yenileme çalışmaları kesintisiz şekilde sürüyor. Yılbaşından önce halkın ve esnafın hizmetine açılması planlanan projenin yaklaşık maliyeti 10 milyon TL.
Akdeniz sınırları içinde bulunan ve Şevket Sümer ile Hal Mahallesi sınırını belirleyen 142. Cadde üzerinde başlayan “Cephe İyileştirme ve Pazar Sokağı Çevre Düzenleme Projesi” kapsamındaki çalışmalar aralıksız sürüyor. Fen İşler Müdürlüğü’ne bağlı Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nce yapılan ihale sonucu başlayan yenileme projesi sayesinde, Şevket Sümer Mahallesi’nin en yoğun yerlerinden biri olan 142. Cadde; mahalle sakinleri, esnaf ve pazarcılar; her yönüyle zengin, canlı, estetik ve düzenli bir caddenin yanı sıra, alışverişlerini yapabilecekleri modern bir pazara kavuşacak.
Başkan Gültak; “Akdeniz’e yatırımlarımız durmayacak”
Mahalleyi sık sık ziyaret ederek çalışmaları yerinde denetleyen Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, proje hakkında yaptığı değerlendirmede; projenin, yaklaşık 10 milyon lira maliyeti olduğunu ve yılbaşından önce projenin tamamlanmasını hedeflediklerini belirtti. Başkan Gültak; “Akdeniz’de yatırımlarımız durmayacak. İlçemizi modern, temiz, düzenli ve daha yaşanabilir bir kente dönüştürme amacıyla çalışıyoruz. Güneş Mahallemizin ardından Şevket Sümer Mahallemize de yeni ve modern bir pazar alanı ve her anlamda görsel bir zenginlik kazandırıyor, halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. Akdeniz’i; kent yaşamının gerektirdiği her alanda yenilemeye ve dönüştürmeye devam edeceğiz. Geçmişte terör olaylarıyla anılan mahallelerimizde artık huzur hâkim” dedi.
Engelliler ve kadınlar için de satış bölümleri oluşturulacak
Çalışmaların, toplam 600 metre uzunluğunda bir yolu ve bu yol üzerinde bulunan 123 dükkân ile 66 yapıyı kapsadığını kaydeden Başkan Gültak; “Cadde üzerindeki 17 binanın boyama çalışmaları bitti, 6 binanın da iskelesi kurulmuş vaziyette. Böylece 23 binadaki yenileme çalışması tamamlandı. Yenilenen pazar yerinde, engelliler ve kadınlar için de 2 adet özel çember şeklinde satış bölümleri kurulacak. Vatandaşlarımızdan tek isteğimiz biraz daha sabretmeleridir. Çalışmaların sona ermesiyle, Şevket Sümer Mahallesi 142. Cadde, çok canlı, düzenli ve modern bir görünüme kavuşacak” dedi.
Yenileme projesi ile neler yapılacak, neler değişecek?
Akdeniz Belediyesi’nin; ‘Şevket Sümer Mahallesi 142: Cadde Cephe İyileştirme ve Pazar Sokağı Çevre Düzenleme Projesi’ne; Çukurova Kalkınma Ajansı; “Cazibe Merkezlerini Destekleme Projesi” kapsamında destek veriyor. Çalışmalarla, cadde üzerinde 7 gün boyunca kurulan bölgenin, yağmur suyu hattı alt yapısı yenilenecek. Yol kaplaması sökülerek granit küp taşı yol kaplaması yapılacak. Kaldırım kaplamaları sökülerek bazalt kaldırım kaplamaları yapılacak. Vitrin ve camekânlar kaldırılarak pazar alanında tek tip alüminyum vitrinler oluşturulacak.
Dükkân tabelaları ve sundurmalar da kaldırılarak tek tip dekoratif ahşap görünümlü alüminyum tabela uygulaması yapılacak. Alanda seyyar pazar tezgâhları kaldırılarak dekoratif sabit pazar tezgâhları ve üzerinde yaprak motifli çatı detaylı gölgelik (kanopi) uygulaması yapılacak. Hidrolik ledli mantar bariyerler vasıtası ile sokak sabah 08:00 ile akşam 17:00 arası araç trafiğine kapatılacak, acil durumlarda bariyerler kaldırılacak. Bina cepheleri boya ve kısmi alüminyum kaplamalar ile yenilenecek. Sokakta dekoratif çöp kovaları ve ahşap saksılar içinde peyzaj çalışması yapılarak sokak estetiği yenilenecek.
Akdeniz’de Değişim ve Dönüşüm Rüzgarı
Akdeniz’de Değişim ve Dönüşüm Rüzgarı
Akdeniz’de Değişim ve Dönüşüm Rüzgarı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Merkez Üssü OBRUK-BOR (Niğde) olan 5.1 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi
Merkez Üssü KIBRIS RUM KESIMI olan 3.3 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi
Kilis Elektrik Kesintisi 21 Eylül Pazartesi
TGC Yönetim Kurulu Üyesi Ali Salgıt Mersin'de Tedavi Altına Alındı
Gaziantep Elektrik Kesintisi 21 Eylül Pazartesi
Mersin Elektrik Kesintisi 21 Eylül Pazartesi
Mahkemeden Mersin Marina Kararı! Marinadaki İş Yerlerinin Ruhsatları İptal Edildi
Hatay Elektrik Kesintisi 21 Eylül Pazartesi
Mezitli Elektrik Kesintisi 21 Eylül Pazartesi
Yaşaması İçin İmkan Varken Ölüme Mi Terk Edilecek! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Dikkatine, Umut Can Esen İçin Kritik Eşiğe Gelindi
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu