Akdeniz Belediyesi’nden ‘Kadınlar Günü’ Etkinliği

Akdeniz Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuştu.

09 Mart 2024 Cumartesi, 21:04
Akdeniz Belediyesi’nden ‘Kadınlar Günü’ Etkinliği
-

Akdeniz Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, kadınların hayatını değiştiren proje ve çalışmaları anlatarak; “İnanıyorum ki 2019’da olduğu gibi 31 Mart 2024’te de kadınların büyük desteği ile yeniden göreve geleceğiz. Kadınların, gençlerimiz ve çocuklarımızın hayatını değiştiren hizmetlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. 1 Nisan’dan sonra da Akdeniz’de barış, huzur, kardeşlik, sevgi ve güven iklimi hâkim olacak” dedi.
Mersin Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü salonunda düzenlenen etkinliğe Eski Ekonomi Bakanı ve Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan, AK Parti MKYK Üyesi Mustafa Sever, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Kıratlı, AK Parti Mersin İl Başkanı Âdem Aldemir, AK Parti ve MHP İlçe Başkanları, partilerin kadın ve gençlik teşkilatları, muhtarlar ile çok sayıda davetli katıldı.
Akdeniz Belediyesi’nin geçen 5 yılı kapsayan hizmetlerin; kentsel dönüşüm, eğitim, istihdam, kültür, sanat, spor ve meslek edindirme projeleri ile festivallerin yansıtıldığı filmin ardından salonu dolduran konuklara hitap eden Akdeniz Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Akdeniz Belediye Başkan Adayı M. Mustafa Gültak, konuşmasına ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ederek başladı.
“Kadınlar için kültür ve sanat evlerini açtık”
Bu tür etkinliklerin 1 güne sığdırılmasına karşı olduğunu söyleyen Başkan Gültak; “Biz her günü 8 Mart gibi gördük. Baktık ki bölgemizde kadınlarımız dezavantajlı… Genelde evlerinde kalıyorlar. Pazara çıkıp alışveriş yapıyorlar ama sosyal faaliyet hiç yok veya çok az. Bundan dolayı Akdeniz’de öncelikle kadınlar için kültür ve sanat evleri açtık. Bu merkezler daha önce yoktu. Bu evlerimizde, halk eğitimden aldığımız destekle kadınlar için birçok kurs açtık. Bu kurslarda dikiş-nakış öğrendiler, okuma-yazma öğrendiler, kuaförlük kursu alarak kendilerini geliştirdiler.
Kültür ve sanat evi kursiyeri iken gerekli tüm eğitim ve belgeleri alarak usta öğretici olan ve bugün belediyenin kültür evlerinde usta eğiticilik yapan kadınların hikayesini de paylaşan Başkan Gültak, “Kadınlar, artık Akdeniz’de hayata farklı bakıyor. Hayata tutunma, öğrenme, üretme ve bir yerlere gelebilmek için mücadele var. Tüm evlerimizde ayrıca kreş de var. Kültür sanat evine gelmek isteyen kadınlar, çocuklarını da kreşe getirip gönül rahatlığı içinde dilediği kurs ve eğitimi alabiliyor. Kreşlerimizde, küçük çocuklar da uzmanlar gözetiminde hem oyunlar oynuyor hem de eğitim alıyor” diye konuştu.
“Yüzlerce kadına mikro kredi desteği sağladık”
Kadınlara sağladıkları mikro kredi desteğini de hatırlatan Başkan Gültak; “Bu destek bizden önce yoktu. Başvuran kadınlara bugüne kadar, 1 yıl vadeli ve faizsiz 3 milyon lira kredi ulaşmasını sağladık. Bu sayede yüzlerce kadın, ya sıfırdan kendi işini kurdu veya mevcut işini büyüttü. Bu destekle üretmeye başlayan kadınlar kendileriyle gurur duyuyor, özgüveni artıyor. Bu üretimin iplik, kumaş ve benzeri maliyetlerini de biz karşılıyoruz. Nihayetinde de üretime başlayan kadınlar, evlerinin bütçesine de ciddi manada katkı sağlamış oluyor” dedi.
“Türkiye’de 2 kadın kooperatifi açan ender başkanlardan biriyim”
Başkan Gültak; Anne-Kız Projesi ile binlerce Akdenizli kadını Silifke’ye ücretsiz yaz kampına götürdüklerini, yine hayatında hiç tatile gidememiş binlerce kadını Türkiye’nin farklı kentlerine gezilere götürdüklerini hatırlatarak şöyle konuştu; “Ayrıca Türkiye’de 2 kadın kooperatifi olan ender belediye başkanlarından biriyim. Seçilir seçilmez bu kooperatifleri kurdum. Kadınlar sadece kültür evlerinde üretmiyor. Milli Emlak’a ve belediyemize ait, tarıma uygun âtıl haldeki arazileri de kooperatif üyesi kadınların eli ve desteğiyle tarıma kazandırdık.
Atalık karakılçık buğdayı ektik, bundan un elde edip yine kadınlara dağıttık. Onlar da ekmek yapıp sattılar. Yanı sıra organik ıspanak, Stevia (şeker otu), Moringa, şevketi bostan gibi birçok ürünü yetiştirdik. Bazı ürünler daha önce çıktı, şu anda internet üzerinden kadınlar, bu ürünlerin satışını yapabiliyor. Böylelikle kırsal bölgelerde yaşayan kadınları tarıma kazandırdık. Girit göçmeni vatandaşlarımızın yaşadığı Melemez Mahallemize 5 tane fırın yaptık. Böylece bir yandan ekşi mayalı Girit Ekmeği kültürünün devamını, diğer yandan da Giritli kadınların bu ekmeği üreterek satış yapmalarını sağladık. Öyle ki kadınlar şu an gelen taleplere yetişemiyor.”
“Akdenizli kadınlar, hayatın her alanında kendilerini aştı”
Sözlerini; “Akdenizli kadınlarımız, her şeyden önce artık huzurlu” diyerek sürdüren Başkan Gültak, “Ailelerimizin çocukları mahallelerde, sokaklarda güven içinde oynayabiliyor, park ve yeşil alanları var artık. En önemlisi de artık Akdeniz’de kavga, gürültü yok. Bu ortamı sağladıktan sonra gençlerimiz ve çocuklarımız için de eğitimden spora, kültürel ve sanatsal faaliyetlerden gezilere kadar birçok projeyi hayata kattık. Akdeniz’de sayısı sadece 2 olan, zeki ve üstün yetenekli BİLSEM’li çocuklarımızın sayısını, uzmanlarımızın desteğiyle yaptığımız saha araştırmalarıyla 54’e çıkardık.
Bu çocuklarımızın bilgisayar, masa, kitap, kırtasiye gibi tüm ihtiyaçlarını da bizzat karşıladık. Geçmişte yapılan ayrımcılıkları ortadan kaldırdık. Kadınlar, Kürt’ü, Türk’ü, Zaza’sı, Alevi’si ve Sünni’si ile artık hep bir arada, barış ve kardeşlik içinde. Akdenizli kadınlar hayatın her alanında kendilerini aştı. Ailede kadın mutlu ise toplum da mutlu olur. Toplum mutlu ise devlet de mutlu oluyor. Bizler bunu sağlamaya çalıştık ve inanıyorum ki yine kadınlar sayesinde Akdeniz’de yeni dönemde de hayatın her alanında değişim ve dönüşüm devam edecek. 1 Nisan’dan sonra da sizler için hizmet ve projelere, eğitime, kurslara ve gezilere devam edeceğiz.”
Akdeniz Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Akdeniz Belediye Başkan Adayı Mustafa Gültak, konuşmasının sonunda, meslek ve siyaset hayatı boyunca yanında olarak desteğini esirgemeyen eşi Behiye Gültak’a da ayrıca teşekkür etti.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Büyükşehir ‘Hello Mersin’de Yaz Dönemi Kursları Başladı, İngilizce Ve Almanca Öğrenmenin En Etkili Yolu: Hello Mersin
İklim Değişikliğinin Olumsuz Etkilerine Karşı Dirençli Bir Mersin Hedefleniyor, Büyükşehir’in ‘İklim Değişikliğine Adaptasyon İçin Harekete Geç’ Projesi Tanıtıldı
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Haftalık Olağan Toplantısını Mustafa Teke Başkanlığında Gerçekleştirdi
Mersin’in Akdeniz İlçesine Bağlı Camili Mahallesi Yolunda Meydana Gelen Kazada Erdoğan Uçar ve Doğukan Toker Hayatlarını Kaybetti
Mersin Büyükşehir Belediyesi Ve Tac ‘Stem Laboratuvarı’ Çalışmalarında Buluştu
Mersin Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor
Mersin’in Tarsus İlçesinde Sulama Kanalında Erkek Cesedi Bulundu
Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı: “Manevra Kabiliyeti En Yüksek Kurumun Belediyeler Olduğu Depremde Görüldü”
Afyonkarahisar Merkez'de 4.4 Büyüklüğünde Deprem
Mersin Toroslar İlçesi Güzelyayla Mahallesinde Boşanma Davası Husumete Dönüştü, Taraflar Arasında Silahlı Satırlı Kavga Çıktı

Mersin Haber ,Mersin