Akdeniz Belediyesi Uzman Psikoloğu Deprem Felaketinin Ardından Travma Sonrası Stres Bozukluğu Vakalarının Arttığına Dikkat Çekti

Psikolog Bilim, "Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) terapisini ücretsiz uyguluyoruz”

04 Ağustos 2023 Cuma, 12:46
Akdeniz Belediyesi Uzman Psikoloğu Deprem Felaketinin Ardından Travma Sonrası Stres Bozukluğu Vakalarının Arttığına Dikkat Çekti
-

Akdeniz Belediyesi Uzman Psikoloğu Gülnihal Bilim; 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 kenti etkileyen, on binlerce insanın yaşamını yitirmesine yol açan deprem felaketinin ardından travma sonrası stres bozukluğu vakalarının arttığına dikkat çekti.
Psikolog Bilim; “Akdeniz ilçemizde de travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete bozukluğu ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar yaşayan vatandaşlarımıza, başvuruları halinde güçlü bir tedavi yöntemi olan Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) terapisini ücretsiz uyguluyoruz” dedi.
Akdeniz Belediyesi Uzman Psikoloğu Gülnihal Bilim, Dünya Sağlık Örgütü’nün, sağlıklı olmayı, sadece hastalığın olmayışı değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali olarak tanımladığını, bu nedenle de Akdeniz Belediyesi uzman psikologları olarak yetişkin, çocuk-ergen ve çiftlere yönelik ücretsiz bir şekilde psikoterapi hizmeti sunduklarını kaydetti.
Psikoterapi hizmetini sunarken, bilişsel davranışçı terapi, oyun terapisi, çözüm odaklı terapi gibi etkisi kanıtlanmış tedavi yöntemlerini kullandıklarını vurgulayan Bilim; “Bu yöntemlerden biri de EMDR terapisidir. Bu terapi, Türkçe açılımıyla göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme, güçlü bir psikoterapi yaklaşımı olup, farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıkların başarı ile tedavi edilmesini sağlamış ve Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Psikiyatri Birliği gibi birçok uluslararası sağlık ve devlet kurumunca da etkili görülmüştür” diye konuştu.
“Etkili bir tedavi yöntemi”
Psikolog Bilim; EMDR terapisine göre, bugün yaşanılan psikolojik rahatsızlıkların, olumsuz duygu, düşünce, davranış ve kişilik özelliklerinin; geçmişte yaşanılan, beyinde işlevsiz ve kilitli bir şekilde depolanan travmatik anılardan kaynaklandığını ifade ederek; “Bu durumun iyileşebilmesi EMDR Terapisi ile kilitli kalmış anı ile diğer anı ağları arasında ilişki kurulması, öğrenmenin sağlanarak bilginin adaptif bir şekilde depolanması mümkün olur. İşlevsiz bir şekilde depolanmış bu anıları yeniden işlenmesini sağlıyor ve danışanın psikolojik semptomlarının büyük ölçüde azalmasına yardımcı oluyoruz. Danışan, artık rahatsız olmaz ve anıyı yeni ve sağlıklı bir perspektiften görmeye başlar” ifadelerini kullandı.
“EMDR Terapisi, ilk olarak Marmara depreminde uygulandı”
Türkiye’nin EMDR terapisi ile ilk olarak 1999 Marmara depremi ile tanıştığını kaydeden Bilim; “Bu deprem sonrasında, yıkımdan etkilenenlerin yüzde 70’inin travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) belirtileri gösterdiği görülmüş ve EMDR Terapisi ile müdahaleler gerçekleştirilmiş, etkili sonuçları görülmüştür. Doğal afetler sonrası oluşan stres bozukluğu tedavisinde etkisi kanıtlanmış EMDR Terapisini ilk olarak, 6 şubat depreminden etkilenen vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Bu terapi; doğal afetler, büyük kazalar, kayıplar, savaş, taciz, tecavüz gibi travmatik olaylar sonucu oluşmuş stres bozukluğu, çocukluk çağı travmaları ile aynı zamanda kaygı bozuklukları, fobiler, depresyon, yeme ve uyku bozukluğu, sınav kaygısı gibi pek çok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır” diye konuştu.
Hizmet ücretsiz
Akdeniz Belediyesi Uzman Psikoloğu Gülnihal Bilim, uzmanlık gerektiren ve bu nedenle seans ücretleri yüksek olan bu psikoterapi yöntemini Akdeniz Belediyesi’nde ücretsiz olarak vatandaşlara sunduklarını belirterek, detaylı bilgi ve randevu için vatandaşların çağrı merkezine ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Meteoroloji’den Aşırı Sıcak ve Toz Taşınımı Uyarısı, 23 Nisan Salı Gününden Sonra Kavrulacağız
Mersin’in Tarsus ve Yenişehir İlçelerinde Meydana Gelen İki Ayrı Kazada 3 Kişi Hayatını Kaybetti, 6 Kişi Yaralandı
Mersin Büyükşehir’in Çocuk Gelişim Merkezlerinde ‘23 Nisan’ Coşkuyla Kutlandı
Yenişehir Barbaros İlkokulu Öğrencilerinden Seçer’e Ziyaret, Başkan Seçer, 23 Nisan Dolayısıyla Çocuklarla Bir Araya Geldi
23 Nisan Dolayısıyla Mersin’e Gelen Romanyalı Çocuklar, Danslarıyla Büyüledi
MSK’nın Süper Lig Yolu Galibiyetlerle Dolu, Çayırova’yı 79-67 Yendi
Mersin Büyükşehir Ve Tarsus Belediyesi Ekiplerinden Ortak Cadde Yıkama Çalışması
23 Nisan Coşkusu 7’den 70’e Büyük Bir Heyecan Ve Coşkuyla Sürüyor, Uluslararası Çocuk Festivali’nde Mersin’in Dört Bir Yanından Çocuk Sesleri Yükseldi
Başkan Seçer, ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın Son Gününde Seçim Başarısının Formülünü Anlattı
Mersin Büyükşehir’in 1. Uluslararası Çocuk Festivali Tüm Coşkusuyla Başladı

Mersin Haber ,Mersin