Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak; "Engelli Çocuklarımızın Yuhalanması Kabul Edilemez!"

Başkan Gültak; Aksaray Mehmetçik İlkokulu’nda, bazı öğrenci velilerinin otizmli çocukları yuhaladığı iddiasıyla ilgili olarak, “İnsan otistik olabilir, farklı bir engelli olabilir. Eğer iddialar doğruysa yapılan aymazlıktır. Engelli çocuklarımıza yapılan bu hareket; insani, vicdani, dini, ahlaki hiçbir değerimize sığmaz” dedi.

08 Kasım 2019 Cuma, 15:34
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak; "Engelli Çocuklarımızın Yuhalanması Kabul Edilemez!"
-

“Otizmli çocuklarımızı yuhalayanları kınıyorum”
Akdeniz Belediyesi Kasım Ayı Meclisi ikinci oturumunda konuşan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak; Meclis üyelerinin, Aksaray’da bulunan Mehmetçik İlkokulu’nda, bazı öğrenci velilerinin otizmli sınıfta okuyan çocukları yuhaladığı iddiasını gündeme getirmesi üzerine sert konuştu.
“İnsan otistik olabilir veya farklı bir engelli olabilir. Eğer iddialar doğruysa yapılan aymazlıktır” diyen Gültak; “Engelli çocuklarımıza yapılan bu hareket; insani, dini, ahlaki hiçbir değerimize sığmaz. Hiç kimse sağlığının ne olacağını bilemez. Bugün sağlıklıyız ama az sonra şu kapıdan çıkarken engelli kalabiliriz. İnsana, yaratandan dolayı saygı duyulmalıdır. Bu aymazlıktır. İnsan otistik olabilir veya farklı bir engelli olabilir. Engelli çocuklarımıza yapılan bu hareket; insani, vicdani, milli, dini, ahlaki hiçbir değerimize sığmaz” ifadelerini kullandı.
“Sevgi her şeyi çözer”
Sözlerini;“Ne olursa olsun, kim olursa olsun insanı sevmek vermek, hepimizin ortak değeridir. Fakat maalesef bazı insanlarda arızalar çıkabiliyor” diyerek sürdüren Başkan Gültak, “Bizim çocuklarımız da torunlarımız da otistik olabilir. Ama onları seveceğiz. Onlara sevgimizi vereceğiz. Sevgi her şeyi çözer. Yeter ki onlara sahip çıkalım. Bu konuda bir program da yapalım. Otizmli çocuklarımızı Park-Bahçeler Müdürlüğümüze ait fidanlıkta tekrar misafir edelim. Meclis üyelerimiz de çocuklarımızla beraber olsun. Bunu en kısa zamanda yapalım” dedi. Başkan Gültak, engelli bireylere karşı farkındalık yaratmak ve empati kurmak amacıyla çeşitli projeler hayata katacaklarını da anlattı.
İstanbul Fatih’te 4 kardeşin intiharı…
“İnsanımıza ‘paylaşmayı’ yeniden öğretmemiz lazım”
Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, yine Meclis üyelerinin gündeme getirdiği; İstanbul’da 4 kardeşin maddi sorunlar nedeniyle siyanür içerek intihar ettiği acı olayla ilgili olarak da yaptığı konuşmada; meselenin sadece ekonomik olduğunu düşünmediğini dile getirdi. Başkan Gültak, “Biz değerlerimizi korursak insanlarımız ölmez. Eğer biz ahlakımıza, değerlerimize sahip çıkarsak ülkemizde de dünyada insanlar açlıktan ölmez. Sorun, ahlaki değerlerin biraz kaybıdır. Komşu komşusuna sahip çıkarsa sorun kalmaz. Kapitalizmin ve emperyalizmin aşıladığı sistem nedeniyle kardeşliği, barışı, paylaşmayı unuttuk. Mesele sadece maddi değil, ahlaki ve insanidir. Bu değerlerimizi yeniden kazandığımızda ben inanıyorum ki dünyada, ülkemizde yoksul, aç insan kalmayacaktır. Devletimiz de bu konuda mücadele ediyor. Fakir, kimsesiz, yaşlı ve engelli insanlarımız için birçok yeni kanun ve düzenleme çıkarıldı. Ama dediğim gibi mesele sadece ekonomik değil, daha çok ahlakidir. Halkımıza, insanımıza ‘paylaşmayı’ tekrar öğretmemiz lazım” diye konuştu.
Komisyonlardan tüm gelen raporlar, Meclis’ten oybirliği ile geçti
Akdeniz Belediye Meclisi, Kasım ayı 2’inci oturumunu, belediye konferans salonunda düzenledi. Mustafa Gültak’ın Başkanlık ettiği toplantıda, bir önceki oturumda komisyonlara havale edilen maddeler görüşülerek karara bağlandı. Bu kapsamda, Meclis Başkanı ve üyelerine; 2020 yılında ödenecek huzur hakkı ile ilgili komisyondan gelen karar, oylamada üyelerin oybirliği ile kabul edildi. Destek Hizmetleri Müdürlüğü hizmet ve çalışmalarının etkin, sağlıklı ve zamanında yürütülebilmesi için planlanan araç kiralanması ile ilgili komisyon kararı da yine üyelerin oybirliği ile Meclis’ten geçti.
Ayrıca, Nusratiye Mahallesi’nde, mülkiyeti TCDD’ye ait bir arazinin 12 bin metrekarelik bölümünde, park ve spor alanı olarak kiralama yapılabilmesi için Başkan Gültak’a yetki verilmesine dair madde de üyelerin oybirliği ile Meclis’ten geçti. Camişerif Mahallesi’nde bulunan belediyeye ait binanın, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) 10 yıl süre ile protokolle yeniden tahsisine ilişkin teklif de yine Meclis üyelerinin oybirliği ile kabul eldi. Akdeniz Belediye Meclisi’nin bir sonraki toplantısı, 3 Aralık 2019 Salı günü, saat 10:00’da belediye konferans salonunda yapılacak.
Başkan Gültak; “Amacımız, insanlarımıza hizmet üretmek”
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Belediye Meclisi’nde yaşanan uyum nedeniyle tüm Meclis üyelerine teşekkür ederek; “Hepimiz kardeşiz. Aynı çatı altında siyaset üretiyoruz. Amacımız, gençlere, çocuklara, ihtiyarlara, kadınlara hizmet üretmek. Aynı fikirde olmak zorunda değiliz ama hepimiz kardeşiz, Adem ile Havva’nın çocuklarıyız. Tek amacımız Akdeniz’e, Mersin’e ve vatandaşlarımıza hizmet etmek. Fitnenin, fesadın giderilmesinin en güzel yolu da bir araya gelmek, tartışabilmek ve güzel fikirleri hep birlikte ortaya çıkarabilmektir” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
MESKİ, Yeni Hizmet Binası İle Hızlı ve Konforlu Hizmet Veriyor
Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ve Tarsus Üniversitesi Organizasyonunda ’inovasyonla İhracat’’ Konulu Bilgilendirme Semineri Gerçekleştirilecek
Mersin'de Yapımı Yeni Tamamlanan MESKİ Binasının Çatısında Yangın Kıçtı
Mersin'de Kaza, 1 Ölü
Mut Yolunda Trafik Kazası Meydana Geldi
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Sorumluluğunda Bulunan Ortak Kullanım Alanlarında Zarar Verme Olayları Yaşanmaya Devam Ediyor
Akdeniz Belediyesi Tarafından Gençlere Meslek Kazandırılması ve İstihdam Edilmelerine Yönelik Başlatılan Projede Tamamlandı
Mersin İl Jandarma Komutanlığı Ekipleri Kasten Öldürme Suçundan Aranan 4 Şahsı Kıskıvrak Yakaladı
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Emek Örgütleri İle Buluştu
Büyükşehir’in Genç Basketbolcuları Gelişim Kampı’na Davet Edildi

Mersin Haber ,Mersin