Adalet Bakanlığınca, Yürütülen Çevre Dostu Faaliyetler Hükümlü ve Yükümlülerin Etkin Katılımıyla Gerçekleştiriliyor

Ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik yükümlülerinin topluma kazandırılması ve kamuya yararlı bir işte çalıştırılması hedefleri kapsamında çevre dostu uygulamalar yürütülüyor.

05 Haziran 2021 Cumartesi, 22:38
Adalet Bakanlığınca, Yürütülen Çevre Dostu Faaliyetler Hükümlü ve Yükümlülerin Etkin Katılımıyla Gerçekleştiriliyor
-

2017 yılından bu yana hükümlü ve yükümlüler 2 milyon 586 bin fidanı toprakla buluşturdu. Yanan ormanlık alanların rehabilitasyonu çalışmalarında rol alan hükümlü ve yükümlüler milyonlarca ağacın bakımı yapıp ormanlık alanları güçlendirdi.

ÇEVRE DOSTU UYGULAMALAR YAYGINLAŞTIRLIYOR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün talimatıyla çevre dostu projeler kapsamında hayata geçirilen faaliyetler ile bir yandan hükümlülerin infaz süreçlerinde kendilerini geliştirmelerine ve yeniden suç işlemenin önüne geçilmesi, bir yandan da çevre koruma bilincinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki ceza infaz kurumları ile denetimli serbestlik müdürlüklerinde infaz sürecinde topluma yeniden kazandırma çalışmalarının bir parçası olarak çeşitli projelerle çevre koruma çalışmaları yürütülüyor. Kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma yükümlülüğü kapsamında hükümlüler, daha yeşil bir Türkiye için ülkenin birçok noktasında ağaç dikimi, park ve bahçe düzenlemesi, cadde ve sokak temizliği gibi hizmetlerle cezalarını tamamlıyor.

HÜKÜMLÜ VE YÜKÜMLÜLER ÜZERİNDE OLUMLU ETKİLERİ GÖRÜLDÜ

2017 yılından bu yana doğaya katkı sağlayacak çalışmalara ağırlık verilerek yeni orman alanları oluşturulması ve mevcut alanların güçlendirilerek genişletilmesi çalışmaların denetimli serbestlik kapsamındaki yükümlüler üzerinde de olumlu etki bıraktığı da gözlendi. Ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin topluma kazandırılmaları faaliyetleri arasında da ağaç dikimi ve bakımı faaliyetleri ile hatıra ormanlarının oluşturulması bulunuyor.
Adalet Bakanlığınca "Ağaçlandırma ve Koordinasyon Projesi" ile 2017 yılından bu yana denetimli serbestlik müdürlüklerinin koordinatörlüğünde toplam 90 bin 578 yükümlünün katılımıyla Türkiye genelinde 1 milyon 790 bin fidan dikilirken, 4 milyon 820 bin ağaca bakım yapıldı. Ayrıca, 2017 yılından bugüne kadar 397 ‘Adalet Ormanı’ oluşturulurken, bu alanlara 24 bin 506 hükümlünün katılımıyla Türkiye genelinde 796 bin 213 fidan dikildi.

DİKİLEN AĞAÇ SAYISI VE BAKIMI ANLIK TAKİP EDİLİYOR

Öte yandan proje kapsamında dikimi ve bakımı yapılan ağaç türü ve sayısının takip ve koordinasyonunun yapılması amacıyla ceza infaz kurumu çalışanları tarafından yeni bir yazılım geliştirildi. Ağaçlandırma faaliyetlerinin takibini sağlayan yazılımın Türkiye’de bir ilk olduğu belirtildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Bakan Pakdemirli'den Koyun ve Keçi Yetiştiricilerine Müjde
Sosyal Yardım Başvuruları, Bugün İtibarıyla E-devlet'ten Yapılabilecek
Sahte Vize İşlemleri İçin Kargoyu Kullanan Baba ve Kızı Gözaltına Alındı
Bu Gece Yarısından İtibaren Akaryakıta Zam Geliyor
Tarsus Tem'de Narenciye Yüklü Kamyonda Yangın Çıktı
Büyükşehir’in Yüzme Maratonu’na Nesrin Olgun Arslan da Katılıyor
Çocuklara Virüslerden Nasıl Korunacakları Anlatıldı
Tarsus Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğinde Gerçekleştirilen Eğitim Yardımı İhtiyaç Sahibi Öğrencilerinin Okul Müdürlerine Teslim Edildi
"Yönetimde Kaldığımız Sürece Mersin’e Yaraşır Hizmetler Artarak Devam Edecek"
Anamur Belediyesi Uzun Süredir Yapılması Planlanan Ancak Bir Türlü Hayata Geçirilemeyen Sahil Projesi İçin Kolları Sıvadı

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti