34 Maddenin Görüşüldüğü, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı Birinci Birleşimi Gerçekleştirildi

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı Toplantısı’nın Birinci Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan toplantıda toplam 34 madde görüşüldü.

18 Haziran 2019 Salı, 12:17
34 Maddenin Görüşüldüğü, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı Birinci Birleşimi Gerçekleştirildi
-

Mecliste kırsal mahallelerin yol yapım, bakım ve onarımını yapabilmek için gerekli finansmanı sağlamak adına İller Bankası’ndan teminat mektubu alımı ile ilgili meclise taşınan madde, meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.
İller Bankası’ndan teminat mektubu alımı mecliste kabul edildi
2019 yılında yapılacak olan sıcak asfalt kaplama ve asfalt sathi kaplama programlarının uygulanmasında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan malzemelerin alınabilmesi için yaklaşık 31 milyon 500 bin ödeneğe ihtiyaç duyan Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt şantiyesi için gerekli asfalt malzemelerinin taksitli ödemeler halinde temin edileceği hususu tespit edildi.
Taksitli ödemeler ile maksimum 12 ay vadeli kesin teminat mektubunun İller Bankası Genel Müdürlüğü’nden alınması için gerekli olan madde gereğince Başkan Seçer’e yetki verilmesi konusu oy birliğiyle kabul edildi.
Başkan Seçer: “İller Bankası’na bana Türk Petrol’e kefil ol diyebilmem için sizlerden yetki almam lazım”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, gerçekleştirdikleri muhtar toplantılarında özellikle yol yapım ve onarımlar ile ilgili şikâyet ve talep aldıklarını ifade ederek, “Bizim yaptığımız değerlendirmelerde çok değerli ilçe başkanlarımın tamamı ile iftarlarda bulundum. Bizim için de çok faydalı toplantılar oldu. Orada muhtarları beraber dinledik. Onların şikâyetlerini aldık. En azından onlara da güzel bir görüntü verdiğimizi umuyorum. Benim partim bir başka parti olabilir, ilçe belediye başkanının partisi bir başka parti olabilir ama bizim ortak paydamızın Mersin ve ilçeleri olduğu görüntüsünü verdik. Yani hepimizin verdiği, gerginlik yaşayan Mersin halkına karşı da önemli bir mesajdı. Orada biz ortak şikâyetleri beraberce dinledik. Özellikle Toroslar’ın eteklerindeki kırsal mahalleler yoğun kar yağışı alıyor. Kışların da çetin geçtiği bir coğrafya. Yol bakımları, yeni yollar ya da oluşmuş çukurları kapatmak için bu tarz talepler ile karşı karşıyayız” dedi.
Bu gibi hizmetlerin bütçede Büyükşehir’i zorlayan hizmetler olduğunu ve bu yüzden de İller Bankası’ndan teminat mektubu almaları gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, “Bunlar bütçede bizi epey yoran faaliyet alanlarımız. Biz 31 Mart seçimleri ile yönetime geldik. Burada deneyimli belediye başkanlarımız var. Onlar benden daha iyi bilirler. Yol yapımı çalışmaları ile ilgili hazırlıkların daha önce başlaması gerekiyordu. İhaleye çıkılması lazımdı. İhaleye çıkmanız, sonuçları almanız 2 aydan fazla bir zaman gerektiriyor. Malzemeleri temin edeceksiniz, depolara koyacaksınız. İhalesini yapıp hazır edeceksiniz. Biz bu şansı ıskaladık. Çünkü bizden önceki sayın belediye başkanının ve yönetimin böyle bir hazırlığı yoktu. İlçelerin önemli sorunları var. Belki yetmedikleri yerde biz yardımcı olacağız. Malzeme de, alet edevat da vereceğiz. Ama bizim kasa tam takır kuru bakır. Depolar da bomboş. Şimdi biz bu sorunları çözmek için kısıtlı bütçemize baktık, borç da bulamıyoruz. Paramız yok ama itibarımız var dedik. Bari bir hamle yapalım. 600-700 bin lira bir para ayırdık. Biz TÜPRAŞ’tan haftalık bitüm almaya başladık. Peşin para yatırıyorsunuz bitümü alıyorsunuz. Sonra yaptığımız araştırmalarda Türk Petrol, TÜPRAŞ hiç fark etmiyor. Mevzuata da uygun. İhaleye gerek kalmadan biz onlardan bitüm alabiliyoruz. Ancak Türk Petrol bize TÜPRAŞ’tan aldığımız peşin bedelli fiyatı ödeme koşullarında kolaylık sağlayarak verebiliyor. Aynı fiyata Türk Petrol’den aldığımız zaman 12 eşit takside bölebiliyoruz. Biz zaten mali sıkıntı yaşıyoruz. Eğer Türk Petrol’den bitüm alırsak TÜPRAŞ’a peşin ödeme yapmak zorunda kalmayacağız. Ama bunun için de bizden İller Bankası teminatı isteniyor. Dolaysıyla ben İller Bankası’na bana Türk Petrol’e kefil ol diyebilmem için sizlerden yetki almam lazım” şeklinde konuştu.
Taksi durakları yönetmeliğinde değişiklik istendi
Taksi duraklarıyla alakalı UKOME kararlarında yer alan 500 metreden yakın olan duraklara ruhsat verilmemesi ile ilgili karar değiştirildi. 500 metreden daha kısa mesafelerde olan taksi duraklarına da ruhsat verme imkânını yasal olarak sağlamak amacıyla gündeme getirilen madde, ilgili komisyonlara havale edildi. Konuyla alakalı bilgi veren Başkan Seçer, “500 metreden daha az mesafede taksi duraklarına ruhsat verilmemesini biz kendi yönetmeliğimize bağlamışız ama bazı özel durumlar çıkıyor ve vermek zorunda kalıyoruz. Daha önce idarenin böyle kararları olmuş dava edilmiş ama Danıştay bu yasalara aykırıdır diye bizi uyarmış. Dolayısıyla bu mevzuat karışıklığını ortadan kaldırmak için kendi elimizle yazdığımız o yönetmelik maddesini yeniden kendi elimizle iptal edip, özel durumlarda, özel koşullarda, 500 metre mesafeden daha kısa mesafelerde olan taksi duraklarına da ruhsat verme imkânını yasal olarak sağlamış oluyoruz” ifadelerini kullandı.
Büyükşehir Asya Belediye Başkanları Forumu’na üye olacak
‘Asyalı Vatandaşlara Daha İyi Bir Yaşam İçin Entegrasyon’ sloganı ile birlikte 2007’de oy birliğiyle kabul edilen, Asya Parlamento Toplantısı Sonuç Bildirisi’nde yer alan ve hedefleri arasında Asya kıtası kentleri ve yerel yönetimleri arasında iş birliği sağlanarak, vatandaşlar için refahın ve hayat kalitesinin artırılması, şehirlerarası dayanışma ve çok taraflı iş birliklerini yaygınlaştırarak, kentsel yönetimin güçlendirilmesi yer alan ve yıllık aidatı 3 bin Euro olarak belirlenen Asya Belediye Başkanları Forumu’na üye olunması ile ilgili madde oy birliğiyle kabul edildi. Seçer “Bunun bizim için faydalı olduğunu düşünüyoruz. Burada yapacağımız iletişimler bizim görgümüzü artıracak, bize katkı sağlayacak” diye belirtti.
Seçer, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Kardeş Şehirler Zirvesi’ne ve UCLG-MEWA Kongresi’ne katılacak
Çin Halkı Yabancı Ülkelerle Dostluk Derneği, Çin Uluslararası Dostluk Şehirleri Birliği ve Çin Kamu Diplomasi Birliği’nin ev sahipliğini yapacağı Qinghai Eyaleti Dış İlişkiler Ofisi ve Xining Belediyesi Halk Hükümeti tarafından düzenlenecek olan Uluslararası İpek Yolu’ndaki Kardeş Şehirler Zirvesi 2019, 19-21 Temmuz tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Xining kentinde gerçekleştirilecek. Kentsel gelişmeyi birlikte tartışmayı ve kardeş şehirler arasında iş birliğini teşvik etmeyi amaçlayan zirveye, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de davet edildi. Seçer’in söz konusu zirveye katılması oy birliğiyle kabul edildi.
9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’ün Başkenti Amman’da gerçekleştirilecek, UCLG-MEWA’nın 2019-2020 dönemi yönetim organlarının yanı sıra, UCLG-MEWA Yönetim Başkanlık divanı seçimlerinin yapılacağı kongreye, Başkan Seçer’in de katılması ile ilgili madde oy birliğiyle ilgili komisyonlara havale edildi.
Büyükşehir, Berlin’de düzenlenecek olan Göç Diyaloğu Toplantısı’na katılıyor
Göç zorluklarını ve iş birliği fırsatlarını tartışmak üzere Haziran 2019’da Berlin’de gerçekleştirilecek Göç Diyaloğu Toplantısı’na bu yıl belediyeler ve STK’lar da katılım gösterecek. Türk ve Alman Belediyelerinden temsilciler ile her iki ülkeden STK’lar, araştırmacılar ile diğer sivil toplum üyelerinin yer aldığı, Berlin’de 24-27 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan toplantıya Başkan Danışmanı İbrahim Evrim’in katılması ile ilgili madde meclisteazişrabH
mecliste oy birliğiyle kabul edildi. Seçer bunun önemli bir toplantı olduğunu vurgulayarak, “Türkiye özelinde de Mersin Suriyeli mültecilerle yani misafirlerle önemli sorunlar yaşayan bir bölge. Sosyal, ekonomik, kültürel açıdan, adaptasyon, entegrasyon, adını her ne koyarsak, son derece önemli sorunlar yaşıyoruz. Almanya Berlin’de bu toplantı. Ben danışanımı görevlendireceğim. Bu konuda gidecek ve oradaki toplantıya dâhil olacak. Burada yapacağımız, özellikle sosyal projelerle ilgili önemli hibeler alabiliriz. Eğer doğru düzgün projeler yapabilirsek, bu da kentimize artı bir değer sağlar” ifadelerini kullandı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ardahan Belediyesi ile kardeş oluyor
Ardahan Belediye Başkanlığı’ndan alınan yazı ile belediyeler arasında iş birliği anlayışının geliştirilmesi, bilgi ve deneyim paylaşımının, karşılıklı teknik yardımlaşmanın sağlanması, sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi bakımından, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Ardahan Belediyesi’nin kardeş kent ilişkisi kurulması ile ilgili madde oy birliği ile kabul edildi.
Seçer konuyla alakalı olarak, “Teklifle ilgili Ardahan Belediyesi bize kardeş şehir olalım diyor. Sarı saçlım mavi gözlüm Faruk Bey. Bizatihi benim sözüm olsun, bir de Sarı Saçlım Mavi Gözlüm’ü söylesin Faruk Demir. Böyle bir teklifte bulunmuş bana ve ben de tamam dedim. Çiçeği burnunda başkanıma bu müjdeyi vereceğim. Sonra da bir konser sözü alacağım” dedi.
Büyükşehir’den Turunçgil Koleksiyon Parkı Projesi
Mülkiyeti Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait, Yenişehir İlçesi Bahçe Mahallesinde Turunçgil Koleksiyon Parkı Projesi’nin gerçekleştirilmesi ile ilgili konu ilgili komisyonlara oy birliğiyle sevk edildi. Daha önceden yapılması planlanan arazinin proje için uygun olmaması üzerine belirlenen yeni yer ile ilgili konuşan Seçer, “Uygun bir arazi değil. Ben gidip görmedim ama sadece şeklini şemailini sordum. Ben ziraatçıyım ve burada hayatta böyle bir şey olmaz dedim. Sonra bana hak verdiler. Yeni bir yer arayışı içerisinde girdik ve burayı uygun gördük. Oraya da uzmanlar gönderdim ve kendim de katkı sundum. Bir hayli masraf yapılacak buraya. Bir de sadece o etkinliğe değil, daha sonra da kalıcı olsun, güzel bir botanik bahçesi yapalım istiyoruz. Onun için de ince eleyip sık dokuduk. Bu yer değişikliğine karar verdik. Gitsin komisyona. İmarı ilgilendiren bir konu da söz konusu değil” şeklinde konuştu.
Büyükşehir’den Yörük Türkmen Kültür Festivali’ne destek
Büyükşehir Belediyesi meclisinde görüşülen bir diğer madde de Gülnar Belediyesi tarafından 30 Ağustos’ta düzenlenecek olan 17. Geleneksel Uluslararası Gülnar Yörük Türkmen Kültür ve Elma, Üzüm, Badem Festivali giderleri için maddi yardımda bulunulması ile ilgili teklifti. Teklif meclis üyeleri tarafından oylanarak ilgili komisyonlara gönderildi.
“Çevre hassasiyetimiz konusunda endişeniz olmasın”
Meclisin dilek ve temenniler bölümünde Akdeniz kıyılarının dünyada en çok kirlenen kıyılar arasında yer aldığını ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için harekete geçilmesi gerektiği yönünde meclis üyelerinin taleplerini dinleyen Başkan Seçer, “Çevre hassasiyetine katılıyoruz. Mersin gibi müstesna bir beldede turizmi, ekolojik dengeyi, tarihi mirası sıkıntıya sokacak yatırımlardan kaçacağız. Çevre hassasiyetimiz konusunda endişeniz olmasın”dedi.
“Uyuşturucu bağımlılığı konusunda ilçe belediyeleri ile her türlü iş birliğine hazırım”
Uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele konusundaki sorulara da yanıt veren Seçer, “Uyuşturucu bağımlısı olan ve suça karışan çocuklar konusu önemli konular. Seçim öncesi çalışmalarımızda da çok vakit ayırdık. AMATEM ya da suça karışan çocukların eğitimi ve yardım konusunda ilçe belediyeleri ile her türlü iş birliğine hazırım” diye konuştu.
“Varsın biz oradan para kazanmayalım. Aileler çocuklarıyla birlikte gidip kullansın”
Denizkızı A.Ş ile ilgili yöneltilen sorulara cevap veren Seçer, “Tablo içler acısı. Süratle toparlamaya çalışıyoruz. Biz Viranşehir’den Taşucu’na kadar belirli bölgelerde Milli Emlak’tan tahsis almışız. Ama 321 kilometre sahilin tamamı bizim tasarrufumuzda, kontrolümüz altında değil. Bizim sorumluluk alanımız olmayan sahillerin temizliği de bize şikâyet ediliyor. İlçe belediyesinin sorumlu olduğu yerler var. Bir kere bunun bilinmesini istiyorum. Denizkızı A.Ş’ye alınmış yerlerin tasarrufu bizde. Sözleşme gereği belli oranda ticari faaliyetlerde kullanma üzerine sözleşme yapmışız. Tahsisi Büyükşehir’e verilmiş ama belirli alanlarda şezlong açabilirsin ve ticari faaliyette bulunabilirsin. Diğer alanlarda biz dâhil kimse ticari faaliyet yapamaz. Orada bizler tarafından sağlanacak bir fayda varsa çevre halkına sağlarız. Bu konuda meclis üyelerimizin desteğine ihtiyacımız var. Varsın biz oradan para kazanmayalım. Orada insanlar özellikle aileler çocuklarıyla birlikte gidip kullansın. Lütfen meclis üyeleri olarak bizlere yardımcı olun” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Başkan Seçer ‘CHP Silifke Danışma Kurulu Toplantısı’na Katıldı: “Büyükşehir Belediyesi De Silifke Belediyemiz De Hizmetin Alasını Yapacak”
Çölyak Hastası Aileler Farkındalık Etkinliğinde Buluştu, Büyükşehir’in Etkinlikleri Kentte Her Kesimi Memnun Ediyor
Veteriner Sağlık Teknikerliği Öğrencileri Büyükşehir’in Hayvan Bakımevi’nde Staj Görüyor, Büyükşehir Öğrencilerin Zorlanmaması İçin Servis İmkanı Da Sundu
Başkan Seçer, Ziraat Mühendislerı Odası'nın ‘Geleneksel Başak Balosu’na Katıldı: “Tarıma Desteği Her Yıl Artırarak Devam Ettireceğiz”
Başkan Seçer, Dünyaca Ünlü Ressam Ahmet Yeşil İle Bir Araya Geldi
Mersin Tarsus Yenice’de Karşı Şeride Geçen Yolcu otobüsü İki Otomobil ve Bir Kamyonla Çarpıştı, Kazada Çok Sayıda Ölü ve Yaralı Var
Mersin’in Yenişehir İlçesinde Veresiye Ürün İsteyen Şahıs İsteği Gerçekleşmeyince Dehşet Saçtı, Büfe Sahibi Yaralandı
Mersin’in Eşsiz Lezzetleri Diyarbakır’da Dünyaya Tanıtılıyor, ‘2. Mezopotamya Turizm Ve Gastronomi Fuarı’nda Mersin Rüzgarı
Sektör Temsilcileri, Üniversiteliler Ve Gençler Vahap Seçer Öncülüğünde Kurulan ‘Kariyer Merkezi’ Zirvesinde Buluştu
Türkiye ‘Su Stresi’ Altındaki Bölgeler Arasında, MESKİ Kuraklık Ve Su Kıtlığı Tehlikesi’ne Karşı Önlem Alıyor

Mersin Haber ,Mersin