10-16 Mayıs 2020 Engelliler Haftası

ZİÇEV Mersin Şube Başkanı Zekiye Kahveci'den Engelliler Haftası dolayısıyla bir açıklama.

11 Mayıs 2020 Pazartesi, 20:25
10-16 Mayıs 2020 Engelliler Haftası
-

Başkan Kahveci adıyla yapılan açıklama ise şöyle; Ülkemizde ve Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede 10-16 Mayıs Engelliler Haftası olarak kabul edilmiştir. Bu hafta içinde engellilik alanına dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilir. Engelli hakları, sorunları ve neler yapılabileceği ile iligli değerlendirmeler yapılır. Bu etkinikler bir kutlamadan çok farkındalık yaratma amacıyla geçekleştirilmektedir. Fakat bu sene Covid-19 sebebi ile yaşanılan pandemiden dolayı herhangi bir etkinlik gerçekleştirilememiştir.Toplumdaki bireyler gündelik yaşamlarına gelen kısıtlamalar ile zorlukla baş ederken, engelli bireyler ve özellikle zihinsel engelli bireyler ve aileleri çok daha büyük zorluk yaşamaktadır ve risk altındadır. Çünkü zihinsel engelli bireyler pandemiyi anlamakta ve kabul etmekte güçlük çekmektedir. Aileler de içinde bulunulan durumu anlatmakta zorluk çekerken bir yandan da sürecin zorluklarını (hijyen,maddi,manevi destek,sağlık vb) bertaraf etmeye çalışmakta bu da ailelerin stres düzeyinin daha da artmasına neden olmaktadır.
ZİÇEV Mersin Şubesi olarak öğencilerimizin, velilerimizin bu süreci daha az kayıpla atlatabilmeleri için zaman zaman online görüşmeler gerçekleştirmekte, öğencilerimizi rutin aldıkları eğitimlerden kopmamaları için yönlendirmekteyiz.
Bunun yanı sıra Çukurova Kalakınma Ajansı tarafından açılan Covid-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık proje çağrısına başvuru yapılmıştır. Bu projenin kabul edilmesi durumunda ZİÇEV Mersin Şubesinde verilen sanat terapi eğitimleri online olarak sadece Mersin de değil ülkemizin bir çok yerindeki zihinsel engelli bireylere de verilebilecek, zihinsel engelli bireyler ve aileleri sağlık,psikoloji ve beslenme gibi alanlarda online danışmanlık alabileceklerdir.
ZİÇEV Ailesi olarak bu süreci maddi manevi daha az zararla atlatabilmek için elbirliğiyle uğraşmaktayız. Bu dönemde engelli bireylerin göz ardı edilmemesini, sağlıklı güzel günlere en kısa zamanda tüm dünya olarak ulaşmamızı temenni ediyorum.
10-16 Mayıs 2020 Engelliler Haftası

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin'de 15 Kedinin Ölümü İle İlgili Tarım İl Müdürlüğünün Başlattığı Çalışmada Zehir Bulgusu Bulunmazken Araştırmalar Devam Ediyor
Mersin Hal Müdürlüğü Fiyat Listesi (17 Ocak 2021 Pazar)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları
Mersin Erdemli'de Görev Yapan 52 Yaşındaki Doktor Mehmet Yaşar Karabacak Covid-19 Nedeniyle Hayatını Kaybetti
Mersin Elektrik Kesintisi 19 Ocak Salı
Merkez Üssü KAVALLI-SIVRICE (Elazığ) olan 3.7 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi
Hatay Elektrik Kesintisi 19 Ocak Salı
MESKİ, Şahna Mahallesi’ni Yeterli Suya Kavuşturdu! Şahna’ya 16 Kilometre İçmesuyu Hattı Kazandırıldı
Adana Elektrik Kesintisi 19 Ocak Salı
Doğan Kuzu ve Keçiler Üreticilerin Yüzünü Güldürüyor
Kavşak Sayesinde Kent Trafiği Rahat Bir Nefes Alacak
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu